Powrót

Gothard Kokott – pozostały piękne wspomnienia

„W piłce nożnej interesuje mnie to, co najważniejsze – czyli sama gra” – mawiał zmarły niedawno trener CLEAREX-u Chorzów Gothard Kokott. W Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego powstała praca dyplomowa poświęcona jego sportowej biografii.

„Najwięcej sukcesów odniosłem w futsalu z CLEAREX-em Chorzów. Przyczyniła się do tego przede wszystkim wzorowa organizacja tego klubu, dobór zawodników, przygotowany plan, hala,  sprzęt i ludzie” – tłumaczył szkoleniowiec, który prowadził też m.in. Raków Częstochowa czy Ruch Radzionków w piłkarskiej ekstraklasie.

Gothard Kokott pracował z naszymi piłkarzami w latach 2000-2003 i 2005-2006. W tym czasie świętowaliśmy cztery tytuły mistrza Polski, byliśmy wicemistrzem i brązowym medalistą. Łącznie pod jego kierunkiem CLEAREX w ekstraklasie rozegrał 94 mecze, z których – uwaga – wygrał 81, zremisował 4 i doznał 9 porażek.

Na podkreślenie zasługuje bilans z sezonu 2001/02: komplet 60 punktów zdobytych w 20 meczach. Zwycięstwami zakończyło się też wszystkie dziewięć wcześniejszym spotkań, od momentu objęcia zespołu przez szkoleniowca.

„Trenerowi Gothadowi Kokottowi udała się rzecz bardzo trudna, na której +poległo+ wielu innych szkoleniowców z dużych boisk. Potrafił mianowicie połączyć świetne przygotowanie fizyczne piłkarzy, z +halową+ taktyką. Zaszczepił naszym zawodnikom pewność siebie i spokój, tłumacząc im, że to wynika z ich umiejętności, jakości gry. Po porażkach często zdarzało mu się karcić graczy krótką oceną -klasowy zespół tak grać nie może” – wspomina zmarłego szkoleniowca twórca CLEAREX-u Zdzisław Wolny.

W pamięci nas wszystkich  pozostaną mecze tamtej drużyny ze Spartakiem Moskwa, Action21 Charleroi, Sportingiem Lizbona czy ElPozo  Murcia. To po prostu wielki kawał chorzowskiego, śląskiego, polskiego i europejskiego futsalu. Bez udziału trenera Kokotta nie byłoby o czym mówić i pisać.