Powrót

Clearex przemianowany na Ruch Chorzów Futsal

Podczas czwartkowego walnego zgromadzenia stowarzyszenia Clearex Sport został przemianowany na Ruch Chorzów Futsal. Od stycznia w hali MORiS mecze Fogo Futsal Ekstraklasy rozgrywane będą pod szyldem niebieskiej eRki.

– To wyjątkowa chwila. Rozmawialiśmy o tym od dawna. Po 28 latach, z których 25 spędziliśmy w ekstraklasie, zmienia się nasza struktura. Osobiście bardzo się cieszę – mówi Zdzisław Wolny, twórca potęgi chorzowskiego futsalu, dzięki któremu Clearex sięgnął po 5 tytułów mistrzowskich, 3 wicemistrzostwa, 2 Puchary oraz Superpuchar Polski. Teraz kontynuatorem tych pięknych tradycji będzie Ruch Chorzów Futsal.

Na czwartkowym walnym zgromadzeniu stowarzyszenia Clearex Sport przyjęto rezygnacje tworzących dotąd jego zarząd prezesa Andrzeja Leszczyńskiego oraz wiceprezes Ireny Wolnej. Nowym prezesem stowarzyszenia – już pod szyldem Ruch Chorzów Futsal – został dotychczasowy sekretarz Clearex Sport, Wojciech Dobrzyński. Stanowisko wiceprezesa Ruch Chorzów Futsal objął Seweryn Siemianowski, a sekretarza – Tomasz Ferens. Komisję Rewizyjną stanowić będą Marek Nowak, Michał Tkacz i Mirosław Miozga, a członkiem stowarzyszenia jest też Mateusz Michalik.

– Clearex to pięciokrotny mistrz Polski. Nie sposób wyobrazić sobie, by taki klub zniknął ze sportowej mapy Chorzowa. Cieszymy się, że Ruch będzie kontynuatorem tej historii – mówi Seweryn Siemianowski, prezes Ruchu Chorzów i wiceprezes Ruchu Chorzów Futsal.

21 grudnia 2023 to zatem data, która zapisze się w dziejach Ruchu i Clearexu na zawsze. – W pewnym okresie miałem krótką przygodę ze stanowiskiem prezesa Clearexu i już wtedy pojawiały się pierwsze pomysły, by połączyć te dwa kluby. Dziś jest ten najważniejszy dzień, podpisania dokumentów – mówi Wojciech Dobrzyński, prezes Ruch Chorzów Futsal, który stać zarazem będzie na czele sztabu szkoleniowego wespół z legendą ligowych parkietów Mirosławem Miozgą. – Marka Ruchu przyciąga. Dla wielu zawodników uprawiających futsal tym pierwszym piłkarskim marzeniem – również moim – była gra w Ruchu. Wydarzyła się dobra rzecz – podkreśla trener Miozga.

Ruch wkracza do Ekstraklasy, w której nie brakuje nazw znanych nam doskonale z rywalizacji na trawiastych boiskach. – Legia, Widzew, Jagiellonia, Piast… Jesteśmy kolejni, a myślę, że w pewnym sensie wyjątkowi. Clearex miał już swoją markę, a jako Ruch będzie bardzo mocno zintegrowany z klubem. Wiele kwestii można ruszyć, bo jest ku temu dobra wola – zaznacza Zdzisław Wolny.

Nazwiska Seweryna Siemianowskiego, Tomasza Ferensa, a także członka stowarzyszenia Mateusza Michalika, koordynatora Akademii Piłkarskiej Ruchu, świadczą o tej integracji najdobitniej – i wskazują cele nie tylko związane z piłką seniorską.

Młodzi zawodnicy z Centrum Szkolenia pod szyldem Clearexu regularnie występowali w ostatnich latach w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w futsalu. – Są zawodnicy jak Alek Hartstein z naszych rezerw czy Marcin Ceglarek z UKS-u, którzy łączą grę na dużym boisku z halą. Sporo naszych wychowanków znajdowało się w kadrze nie tylko pierwszego, ale drugiego zespołu Clearexu, grającego w trzeciej lidze – zwraca uwagę prezes Siemianowski.

– W tym roku zespoły U-13 i U-15 zostały zgłoszone już jako Clearex Ruch Chorzów. Na razie trudno mówić o tym, czy i kiedy powstanie akademia futsalu, ale skłaniamy się ku jednostkom treningowym, wprowadzeniem futsalu do naszych klas sportowych w ramach zajęć lekcyjnych – dodaje prezes Dobrzyński.
– W szkoleniu dzieci i młodzieży futsal może być ważnym elementem. Zapewnia rozwój techniczny, dzięki mniejszej przestrzeni, większej presji czasu. To dobra forma przygotowania na duże boiska – uzupełnia Seweryn Siemianowski.

Do czwartku Clearex – a od czwartku Ruch Chorzów Futsal – w tabeli Fogo Futsal Ekstraklasy zajmuje na półmetku rozgrywek przedostatnie, 15. miejsce, plasując się w strefie spadkowej. – Pierwsza runda nie była taka, jak powinna. Mam nadzieję, że dołączą do nas zawodnicy, którzy oddadzą dla tego nowego zespołu serducho i powalczymy o utrzymanie – przyznaje trener Miozga.

– Strata do bezpiecznego miejsca wynosi 7 punktów, ale pracujemy nad pozyskaniem nowych zawodników. W kadrze muszą zostać wprowadzone zmiany, myślimy o wzmocnieniach. Na szczegóły trzeba zaczekać do nowego roku. Czasu nie ma zbyt wiele, bo okienko zamyka się szybko. Ekstraklasa jest pełna obcokrajowców, którzy uprawiają futsal zawodowo. My w tej chwili jesteśmy bardziej klubem półzawodowym, ale wierzę, że połączenie Clearexu i Ruchu przyniesie efekty; że podniesiemy jakość i w hali będzie pojawiać się coraz więcej kibiców – mówi prezes Dobrzyński.

Nowy zarząd Ruchu Chorzów Futsal nie ukrywa nadziei, iż fanatycy Niebieskich polubią mecze rozgrywane na parkiecie przy ul. Dąbrowskiego i atmosfera panująca w hali będzie jednym z naszych znaków rozpoznawczych. – Liczymy na doping naszych wspaniałych kibiców. Będziemy się starali działać tak, by terminy meczów ze sobą nie kolidowały – podkreśla Seweryn Siemianowski.

Runda rewanżowa w Fogo Futsal Ekstraklasie rusza już 7 stycznia. Ruch zainauguruje ją w Warszawie wyjazdowym spotkaniem z AZS UW Wilanów. Pierwszy mecz w hali MORiS – już 10 stycznia z Piastem Gliwice. Potem będziemy jeszcze gościć m.in. Jagiellonię, Legię czy Widzew.

Do zobaczenia przy Dąbrowskiego!